Szkoła letnia dla dziennikarzy regionalnych i lokalnych z Ukrainy

Szkoła letnia dla dziennikarzy regionalnych i lokalnych z Ukrainy
Od 3 do 10 lipca 20 młodych dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych z Ukrainy uczestniczyło w polsko-niemieckiej szkole letniej w Uniwersytecie Rzeszowskim.

W programie zajęć znalazły się wykłady i warsztaty z zakresu funkcjonowania mediów regionalnych i lokalnych w Polsce i Niemczech, systemu medialnego w Niemczech, gatunków dziennikarskich, prawa prasowego, a także związków między dziennikarstwem i public relations. Zajęcia były prowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorem szkoły było Towarzystwo Studiów Dziennikarskich w Rzeszowie, Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Monachium.

- To pierwszy taki projekt w Rzeszowie - mówi prof. Wojciech Furman, prezes Towarzystwa Studiów Dziennikarskich i pracownik naukowy Instytutu Nauk o Polityce UR. - Mamy nadzieję, że szkoła letnia była dobrą okazją do dyskusji o funkcjonowaniu i pracy mediów regionalnych i lokalnych w Polsce, Ukrainie i w Niemczech.

Prócz zajęć dydaktycznych uczestnicy szkoły odwiedzili redakcje regionalnych i lokalnych mediów z województwa podkarpackiego. Były to wizyty w TVP Rzeszów, Gazecie Codziennej „Nowiny”, Radiu Rzeszów, a także w redakcji tygodnika „Reporter” w Sędziszowie Małopolskim. Dziennikarze z Ukrainy spotkali się też z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Rzeszowa.

Uczestnicy szkoły odwiedzili też Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce.

Przygotowanie szkoły letniej było możliwe dzięki wsparciu jakie udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerem szkoły letniej było także Województwo Podkarpackie.

 

 

Publikacje dziennikarskie stanowiące efekt udziału w szkole letniej:

https://www.youtube.com/watch?v=R4VxTKM4XyQ

http://teren.in.ua/2016/07/14/u-polskomu-misti-pobratymi-ternopolya-rozshyryuyut-mozhlyvosti-navchannya-dlya-ukrayintsiv-foto-video/

http://beztabu.mk.ua/index.php/avtorsie-stati/item/14389-zhurnalisty-regionalnyh-smi-obuchalis-v-polshe

http://infomist.ck.ua/samotsenzura-tse-chort-yakyj-sydyt-na-kintsi-ruchky-zhurnalisty-regionalnyh-ukrayinskyh-zmi-navchalys-u-polshhi/

http://infomist.ck.ua/koshty-yevrosoyuzu-navala-studentiv-ta-rozumnyj-transport-spilne-ta-vidminne-v-ukrayinskyh-cherka

http://beztabu.mk.ua/index.php/avtorsie-stati/item/14648-kak-vyzhivayut-regionalnye-obschestvennye-smi-v-polshess

http://nsju.zp.ua/poslednie-novosti/1024-respublika-polshcha-gostinno-prijmala-ukrajinskikh-zhurnalistiv